Trylogia „Czas honoru” – Jarosław Sokół

Serial fabularno-historyczny wyprodukowany przez Akson Studio dla TVP2 podbił serca milionów widzów. Czas honoru emitowano w latach 2008-2014. Powstało sześć serii trzynastoodcinkowych oraz seria specjalna, licząca dwanaście epizodów, dotycząca powstania warszawskiego. 

Jarosław Sokół, scenarzysta serialu, napisał trylogię: Czas honoru, Czas honoru. Przed burzą, Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą. Treść sagi różni się od tego, co widzowie śledzili na ekranie. Warto więc sięgnąć po te tytuły – by porównać lub może dopiero poznać historię, którą pokochało tylu Polaków.

Głównymi bohaterami trylogii są: arystokrata Bronek Woyciechowski, Janek Markiewicz – rzemieślnik z Pragi oraz synowie polskiego oficera, Michał i Władek Konarscy. Poznajemy ich we wrześniu 1939 roku. Hrabia oraz bracia przedzierają się przez Europę. Trafiają do Francji, gdzie zostają przydzieleni do obozu o nazwie „Koczkodany”. Niezadowoleni z pobytu ze stażu w artylerii wyruszają do Anglii. Janek zaś przebywa w Starobielsku. Z sowieckiego więzienia  pomaga mu się wydostać major Konarski. Markiewicz otrzymuje propozycje nie do odrzucenia. Wyrusza do Anglii, gdzie zaprzyjaźnia się z pozostałymi bohaterami. Razem przechodzą szkolenie, po którym zostają zrzuceni na teren okupowanej Polski. Prowadzą zaciętą walkę z wrogiem. Ich największym przeciwnikiem staje się Lars Rainer – szef warszawskiego gestapo. Młodzi żołnierze aktywnie angażują się w akcje szpiegowskie i dywersyjne. Ich opisy wywołują gęsią skórkę na rękach czytelników. W ostatnim tomie bohaterowie uczestniczą w powstaniu warszawskim, marzą o wolności i powrocie do normalnego życia. Ich nadzieje słabną z każdym dniem walk…
Walka z agenturą, fałszowanie dokumentów, egzekucje, działania partyzanckie, ale i piękne kobiety – okupacyjna codzienność bohaterów przeplata się z wątkami miłosnymi. Bronek z wzajemnością kocha aktorkę Wandę. Janek darzy uczuciem Lenę – mieszkankę warszawskiego getta. Władek zakochuje się w Rudej, a Michał… Serce Michała jest bardzo pojemne 😉 Jeśli nie znacie serialu, sami przekonajcie się, czy i kto kobieciarza przemieni w wiernego narzeczonego.

Na uwagę zasługuje fakt, że akcja wszystkich tomów powieści toczy się na tle prawdziwych wydarzeń. Jarosław Sokół nie pomija ani tematu Wołynia, ani powstania w warszawskim getcie. Pisze także o rzezi Woli. Ponadto przybliża czytelnikom działalność zarówno niemieckiego, jak i komunistycznego wywiadu. Opisuje sytuacje więźniów Pawiaka oraz sowieckich łagrów.

Trzy tomy: Czas honoru, Czas honoru. Przed burzą oraz Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą tworzą epicką sagę o losach czworga młodych mężczyzn, których drogi krzyżują się po wybuchu II wojny światowej. Warto zauważyć, że autor rozbudowuje świat telewizyjnego hitu o nowe postaci i historie. Widz poznaje „cichociemnych” w 1941 roku. Czytelnik natomiast śledzi ich poczynania już od wrześniowej klęski. Jarosław Sokół eksponuje w książkach wątki ważnych, drugoplanowych serialowych postaci – byłego męża Wandy, Karola Ryszkowskiego oraz szefa Gestapo, Larsa Rainera.

Do lektury sagi zachęcam nie tylko widzów i fanów telewizyjnej produkcji, ale również tych, którzy Czas honoru znają tylko ze słyszenia. To fascynująca i ciekawa opowieść o bardzo ważnej karcie polskiej historii, miłości i namiętności. Honorowi bohaterowie kontrastują z brutalnymi oficerami wojsk okupantów, szerzących terror wśród Polaków. Książki Jarosława Sokoła to doskonała propozycja dla młodego pokolenia oraz dla osób interesujących się historią.

wydawnictwo: Zwierciadło 


2 thoughts on “Trylogia „Czas honoru” – Jarosław Sokół”

  1. Będąc w bibliotece nie raz chciałam sięgnąć po te książki, jednak zawsze trafiło się w ręce jeszcze coś lepszego, ale po tej recenzji widzę, że jak najszybciej muszę to przeczytać :P)
    Zapraszm do mnie 🙂
    zaczytanakama.blogspot.com

Comments are closed.