„Dolina mgieł i róż” – Agnieszka Krawczyk

Chronologicznie Dolina mgieł i róż to druga część serii publikowanej przez Wydawnictwo Filia, ale została wydana jako pierwsza. To od tej powieści rozpoczął się mój „romans” z piórem Agnieszki Krawczyk – autorki nie tylko historii obyczajowych, ale i kryminałów. „Romans” spowity mgłą, pachnący różami i książkami.
Sabina Południewska to młoda, utalentowana pisarka. Popularne wśród czytelniczek powieści tworzy pod pseudonimem. W poszukiwaniu natchnienia trafia do maleńkiej, lecz urokliwej miejscowości o oskarowej nazwie Ida. Na czas pracy nad tekstem zatrzymuje się w pałacyku „Pod Graalem i Różą”. Nie jest jedynym gościem zadbanej posiadłości – w hoteliku spotyka profesora Niewiarę, pułkownika Janickiego, a także ekscentryczną Carmen. Sabina, zupełnie nieświadomie, poddaje się urokowi pięknej doliny. Zachwyca się przyrodą, zaczyna żyć zgodnie z naturą. Rozkoszuje się zapierającymi dech w piersiach widokami oraz oszałamiającym zapachem róż. Południewska odzyskuje w Idzie nie tylko natchnienie, ale na nowo odkrywa potęgę przyjaźni. Wspólny język znajduje z właścicielką hoteliku, Milą Mossakowską oraz z hrabiną Tyczyńską – panią kosmetycznego królestwa. Na jej drodze staje także dwóch mężczyzn – pewny siebie lokalny biznesmen oraz samotnie wychowujący córeczkę lekarz. Czy dzięki któremuś z nich pozna smak prawdziwej miłości?
Losy Sabiny są wyeksponowane, ale nie dominujące. Autorka stopniowo wprowadza czytelników w świat postaci drugoplanowych, co uważam za duży plus. Mieszkańcy Idy są ważni dla historii tak samo jak Południewska. Bez nich dolina nie byłaby taka sama. Bez nich nie zmieniłby się świat pisarki.
Dolina mgieł i róż urzeka nie tylko fabułą i różnorodnymi bohaterami. Ta książka to po prostu językowa perełka! Agnieszka Krawczyk jawi się jako prawdziwa miłośniczka polszczyzny. Rozbudowane opisy uruchamiają nawet najbardziej leniwą wyobraźnię. Czytelnik przemierza urokliwą wieś otoczoną mgłą, wdychając obezwładniający zapach róż. Bogate, ale niezbędne opisy płynnie spajają się z naturalnymi dialogami. Autorka perfekcyjnie łączy ciepło i optymizm historii z eleganckim klimatem przypominającym powieści Jane Austin. 
Serdecznie polecam Dolinę mgieł i róż, w ogóle całą serię (w kolejności: Magiczne miejsce, Dolina mgieł i róż, Ogród Księżycowy, Jezioro szczęścia). Razem z Sabiną pojedźcie do Idy. Odkryjcie piękno natury. Rozkoszujcie się widokami i zapachami. Zamarzcie o kosmetykach hrabiny Tekli i wizycie we młynie. Sabina wyruszyła w podróż, która zmieniła jej życie. Uwierzcie, że po lekturze Doliny mgieł i róż i Wam ciężko będzie opuścić Idę. 
wydawnictwo: Filia
liczba stron: 480