„Dla ciebie wszystko” – Katarzyna Michalak (#MamaDropsaCzyta)

dla ciebie wszystko

Katarzyna Michalak, Dla ciebie wszystko, Wydawnictwo Mazowieckie 2019.
Trylogia Jabłoniowa
#MamaDropsaCzyta

Tylko człowiek zupełnie samotny może sobie pozwolić na zmarnowanie własnego życia. Jeśli jednak zasłużył na choć jedną ludzką miłość, ktoś oprócz niego płaci za jakość jego istnienia.

W poprzednim tomie dziesięcioletnie dziecko, Ania Kraska, ujęło i poruszyło moje serce swoją niezwykłą osobowością. W tym – powieści Dla ciebie wszystko – poznajemy Anię jako dorosłą kobietę, która również zawładnęła moim sercem. Świeżo upieczona pani doktor Anna Kraska wraca z Warszawy do domu na Jabłoniowym Wzgórzu. Ukochana wnusieńka skończyła studia z pierwszą lokatą. Domownicy wypatrują jej niecierpliwie i z utęsknieniem. Jakie ma plany? Kolega Tomek, syn ordynatora,  obiecał jej pomóc załatwić staż w szpitalu w Gdańsku. Natomiast po stażu Ania ma zamiar wyjechać do Stanów na zaproszenie słynnego doktora Andermana, neurochirurga, przecież obiecała mamie, że zostanie chirurgiem i będzie ratowała życie chorym na raka, „by choć jedna kobieta i jedna dziewczynka nie cierpiały tak strasznie jak ona sama i jej matka przed piętnastu laty”. Podczas przejażdżki konnej po cudownej, baśniowej okolicy spotkała ciężko rannego, nieprzytomnego człowieka. I tak los Ani zetknął się z losem bohatera „Wiśniowego dworku” – jak się później okazało – niebezpiecznego mężczyzny, którego znała i poszukiwała Europa i nie tylko.

Doktor Anna zawiozła go więc do  Jabłoniowego Wzgórza, aby leczyć i pielęgnować pierwszego pacjenta, ofiarnie mieść pomoc człowiekowi, o którym nie myślała jako o przestępcy, o złym człowieku. Nie jej bowiem było go osądzać. Sumienie przypomniało, jak było z jej ojcem. Gdy przekroczyła drzwi szpitala gdańskiego jako pani doktor, jej uwagę i serce poruszył mały pacjent Piotruś, którego rodzice porzucili w szpitalu. Dla personelu był wręcz utrapieniem, ale nie dla Ani. To porzucone i sparaliżowane ze strachu dziecko wywoływało w jej kobiecym sercu mnóstwo emocji. Postanowiła więc mu pomóc, ocalić od złego losu i w ciągu sześciu dni odnaleźć zaginioną mamę. Nie mogła przejść obojętnie nad cierpieniem Piotrusia. I wtedy postanowił jej pomoc, spłacić dług wdzięczności uratowany Daniel, zły człowiek, przestępca ścigany przez pół świata, genialny haker.

Na karty powieści powracają też inni bohaterowie z Wiśniowego Dworku, którzy byli mi tak bliscy – Danusia, Danka, Ariel, dla których Daniel to wspaniały i prawdziwie dobry człowiek, o którego życie drżą, bo wiedzą, jak traktuje go po schwytaniu policja lub mafia. Czy Ania, zdolna do miłości i poświęceń, uratuje Piotrusia? Czy zakochana kobieta potrafi w imię miłości pomóc Danielowi? Jaka będzie ich droga do szczęścia? Czy spełnią się jej marzenia, pragnienia i tęsknoty? A jak z kolei zachowa się Daniel, stając przed arcytrudnym wyborem – miłość za wolność. Co wybierze?

Zwykle problemy, kłopoty chodzą parami a nawet całym stadem. Na mieszkańców Jabłoniowego Wzgórza, na bliskie Ani sercu osoby, spadnie lawina nieszczęść. Bezradność i beznadzieja znów powrócą i uderzą w nią z taką siłą, jak kilkanaście lat temu..

Akcja w powieści Dla ciebie wszystko toczy się  szybko a jej nagłe zwroty będą zaskakiwać czytelnika. To nie tylko ckliwa historia i piękna baśń dostarczająca nam mnóstwo emocji. Kasia Michalak skłoniła nas do refleksji i przemyśleń na temat miłości. Do czego człowiek jest zdolny w imię miłości? Co poświęciłabym, oddała w imię miłości? Co oddałabym za to, by kochać i być kochaną? Co jest cenniejszego od miłości? Czy człowieka można zaszufladkować i ocenić jednoznacznie, że jest tylko zły i niezdolny do pozytywnych uczuć albo tylko dobry?

Wzruszająca i chwytająca za serce Trylogia Jabłoniowa już za mną. Pochłonęłam ją, pokochałam jej bohaterów, ich skomplikowane losy będą długo gościć w moim sercu, by wywoływać różnorodne emocje i skłaniać do rozmyślań o przesłaniu każdej z powieści. Cieszę się, że na półce jeszcze dwie powieści Pisarki na mnie czekają, ponieważ żal rozstawać się z bohaterami jej powieści na dłużej.