Fraulein Angielka – Margaret Leroy

Po lekturze Parabellum. Prędkość ucieczki postanowiłam pozostać w klimacie II wojny światowej. Spacerując rzeszowskim Rynkiem, nie mogłam nie zajrzeć do taniej księgarni. Po krótkiej rozmowie sympatyczna pracownica poleciła mi książkę Fraulein Angielka Margaret Leroy. Kupiłam. I ani przez chwilę nie żałowałam, że dałam się skusić.
To podzielona na kilka części powieść pisana w formie pamiętnika, której akcja rozgrywa się w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Główna bohaterka i jednocześnie narratorka to kilkunastoletnia, utalentowana muzycznie Stella. Zostaje uczennicą prestiżowej szkoły w Wiedniu. Przeprowadza się do Austrii i zamieszkuje u dawnych przyjaciół matki – Marthe i Rainera Krause. W zamian za gościnę opiekuje się ich kilkuletnim synem i daje mu lekcje angielskiego. W wolnych chwilach doskonali swoje umiejętności pianistki. Podczas ćwiczeń często towarzyszy jej gospodarz domu, z którym łączy ją specyficzna więź i porozumienie… Pewnego popołudnia w galerii sztuki poznaje Żyda Harriego. Lekarz diametralnie zmienia życie dziewczyny. Stella poznaje smak fascynacji, pierwszych pocałunków i miłosnych uniesień. Gdy wydaje się jej, że jest najszczęśliwszą kobietą pod słońcem, nad Europą pojawia się widmo kolejnej wojny. Entuzjazm, z jakim Wiedeńczycy popierają Hitlera sprawia, że ukochany tytułowej panny Angielki zaczyna być prześladowany, a ich wspólna przyszłość staje pod znakiem zapytania. Jaką decyzję podejmie Stella? Zrezygnuje z miłości czy… z dotąd wyznawanych wartości?
Książkę czyta się jednym tchem. Dynamiczne, bogaty w szczegóły emocjonalne opisy przybliżają rzeczywistość Wiednia. Piękno i elegancja miasta przeplata się z radością i wzruszeniem, ale i zdradą oraz wszechobecnym strachem. Losy Stelli i Harriego do ostatnich stron trzymają czytelnika w napięciu, a ich historia pozostaje w głowie na długo po odłożeniu książki na półkę…
Jeśli lubicie opowieści o miłości z wojną w tle, gorąco polecam Wam Fraulein Angielkę. Skrajne emocje – od zachwytu miastem, wzruszeniem i panicznym strachem o życie bohaterów gwarantowane! 
wydawnictwo: Oficyna Gola
liczba stron: 400 
zakupiona w rzeszowskiej filii Tak czytam 🙂

One thought on “Fraulein Angielka – Margaret Leroy”

Comments are closed.