„Miłość w pakiecie” – antologia opowiadań (patronat Mamy Dropsa)

miłość w pakiecie okładka

„Miłość w pakiecie” – zbiór opowiadań, Wydawnictwo Miasto Książek 2022.
Patronat medialny Mamy Dropsa

14 lutego miała miejsce premiera antologii walentynkowej „Miłość w pakiecie”, którą miałam ogromną przyjemność objąć patronatem medialnym. Zaprezentuję zatem nazwiska autorek Autorek i tytuły ich historii o różnych obliczach miłości:

Wioletta Piasecka, Walentynkowe szczęście

Katarzyna Grabowska, Zamiana

Kinga Ucherek, Cicho sza

Melisa Łada, Lęk na wszystko

Ewelina Kwiatkowska-Tabaczyńska, Miłość w twoich oczach

Anna Stryjewska, Nie trzeba słów

Dorota Śliwa, Już czas

Basia Stachowiak, Miłość na gigancie

Katarzyna Kielecka, O tym, co najważniejsze

Miłość to największa nagroda za trud otwarcia się na drugiego człowieka. Często pojawia się w zaskakujących okolicznościach, nie zawsze taka o jakiej marzyliśmy, nie zawsze wtedy, gdy na nią czekamy. Jednak niesie nadzieję i obietnicę, że prawdziwe uczucie pokona wszelkie bariery i sprawi, że świat stanie się piękniejszy, że razem będzie łatwiej.

Dziewięć polskich autorek przedstawia dziewięć historii o różnych obliczach miłości, którą los ofiarował bohaterom w pakiecie ze wszystkim, co niesie życie. Sprawdź, która z tych opowieści jest ci najbliższa. A kto wie, może znajdziesz tam samego siebie?

opis wydawcy

Zapraszam do lektury recenzji.

Moim zdaniem miłość jest najważniejsza, bo każdy z nas pragnie kochać i być kochanym. Jest uczuciem, a właściwie postawą, zachowaniem, sposobem odnoszenia się do drugiego człowieka i do samego siebie. To nie tylko „motyle w brzuchu”, „nogi z waty”, ekscytacja, pożądanie. Gdy kochamy, doznajemy wiele uczuć; radości, wzruszenia, zachwytu, wdzięczności, ale i cierpienia, niepokoju, obaw smutku, goryczy.

Miłość nie jedno ma imię – istnieje przecież miłość do Boga, do ojczyzny, małżeńska, sakramentalna, macierzyńska, siostrzana, braterska, przyjacielska, romantyczna, platoniczna, erotyczna, ale i nieodwzajemniona, niemożliwa do spełnienia.

W antologii walentynkowej znajdziemy dziewięć opowiadań o różnych odcieniach miłości, które łączy czas akcji: walentynki.

Wioletta Piasecka w swoim opowiadaniu uświadamia nam, że w dniu, w którym cały świat jest zakochany, warto sobie uświadomić, że odpowiednią kobietę można spotkać w najmniej oczekiwanym miejscu, czyli w zatrzaśniętej windzie. Czy poobijany i posklejany związek rokuje dobrą przyszłość? A może warto sobie odpuścić, wyciągnąć lekcję z życia i iść dalej z podniesioną głową i być w pełni szczęśliwym?    

Katarzyna Grabowska ukazuje, jak różne mogą być relacje siostrzane między bliźniaczkami. Ale podobieństwo fizyczne można sprytnie wykorzystać do zamiany ról w wieczór walentynkowy. Piękno zewnętrzne nie świadczy o wartości człowieka. Właściwe piękno znajduje się wewnątrz nas, w głębi duszy i ono nas zdobi. Nie trzeba go podkreślać modnymi ciuchami, stylizowaną fryzurą czy makijażem. Ale z drugiej strony nie powinniśmy go ukrywać i maskować. Trzeba mieć nadzieję, że ktoś je dostrzeże, obudzi i pokocha.

Kasia, bohaterka opowiadania Kingi Ucherek marzy o kimś, kto będzie ją kochał i się z nią zestarzeje. Czy to się ziści? Czy ktoś ją pokocha w pakiecie z synkiem? Czy warto walczyć o miłość?

Marzeniem wielu zakochanych są Walentynki w Paryżu, wieża Eiffla – mieście miłości. A Maria, zgorzkniała, zdradzona, samotna bohaterka opowiadania Melisy Łady, marzy o Mazurach, bo odczuwa lęk wysokości. Z kolei wieża Eiffla spełniła przed laty marzenie Piotra o miłości, a teraz załamany i samotny wspinał się, żeby uczcić pamięć żony. Czy wieża ma magiczną moc? Czy ponownie spełni marzenia dwojga samotników Marii i Piotra? Nie da się uciec przed przeznaczeniem.

Ewelina Kwiatkowska-Tabaczyńska, czyli Zaczytana Ewelka napisała opowiadanie o sile przyjaźni na dobre i na złe. Weronikę, Darię i Nikolę połączyła piękna przyjaźń oparta na wzajemnym wsparciu, zrozumieniu, serdeczności, motywacji do działania. O jakich Walentynkach marzą bohaterki a jakimi prezentami, niespodziankami obdarowało je w tym dniu życie? Opowiadanie niesie piękne przesłanie: ważne, by kochać i czuć się kochanym.

Anna Stryjewska pokazała miłość dojrzałą bohaterów, których pewien złośliwy gest, zazdrość osoby trzeciej rozdzieliła aż na dwadzieścia trzy lata. Żadne w tym czasie nie zaznało w pełni szczęścia i miłości, rzucając się w wir pracy, by nie tęsknić. Czy Julia i Roman boleśnie doświadczeni przez los dadzą sobie drugą szansę?

Dorota Śliwa opowiada o oswajaniu się bohaterki z żałobą po śmiercimęża. Prawdziwa miłość nigdy się nie kończy. Dlatego też tak trudno się oswoić ze stratą ukochanej osoby, będzie ona zawsze miała wyjątkowe miejsce w naszym sercu. Czas też nie leczy, ale można oswoić żałobę, by wrócić do życia, bo ta osoba by sobie tego życzyła.

Basia Stachowiak w swoim opowiadaniu pokazuje, że na gigancie można pokochać życie, dokonać w sobie zmian, bez ograniczeń, nakazów i zakazów „perfidnych i pozbawionych moralności” rodziców. Obcowanie z naturą dodatkowo temu sprzyjało i rzecz jasna towarzystwo przystojnego Tima, który tylko pozornie nie dostrzegał miłości dziewczyny.

Katarzyna Kielecka w swoim opowiadaniu przedstawiła historię przyjaźni a potem zaskakujących wyborów życiowych czworga studentów. Autorka uświadomiła nam, jak ważne jest wsparcie przyjaciela w trudnych sytuacjach życiowych a od przyjaźni do miłości tylko krok. Trzeba jednak rozmawiać ze sobą o tym, co dla nas najważniejsze. Gdy przeszłość zapuka do naszego serca, wtedy miłość i wsparcie najbliższych jest bardzo ważne.

Dziewięć opowieści pełnych emocji o różnych obliczach miłości, sile przyjaźni, w których każdy czytelnik odnajdzie coś dla siebie. To doskonała lektura na każdą porę roku, nie tylko na (samotny) wieczór walentynkowy. Dodaje otuchy, że miłość może do nas przyjść nagle, w najmniej spodziewanym momencie, może być tuż obok, na wyciągniecie ręki, może nam przynieść ze sobą pakiet różnych emocji, uczuć, przeżyć, doświadczeń. Nigdy nie jest za późno na miłość.

Bardzo się cieszę, że mogłam objąć patronatem medialnym tę antologię i prezentować przez kilkanaście dni cytaty z opowiadań. To był bardzo mile spędzony czas przy lekturze. Po każdej historii odczuwałam niedosyt i mam nadzieję, że opowiadania staną się inspiracją dla niektórych Autorek do ich rozwinięcia.

Wydawnictwu Miasto Książek dziękuję serdecznie za zaufanie i powierzenie patronatu medialnego.

Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem.