„Dziewczyny z powstania” – Anna Herbich

     Zbliżająca się 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego skłania nie tylko miłośników historii i literatury do sięgnięcia po teksty przybliżające wydarzenia z 1944 r. Doskonałą lekturą na dni pełne wspomnień, czczenia poległych jest książka Anny Herbich „Dziewczyny z Powstania”. To zbiór jedenastu opowieści jedenastu kobiet, które przeżyły powstanie. Jak każdy Powstaniec były pewne, że walki potrwają kilka dni…   Część z nich aktywnie brała udział w walce jako sanitariuszki lub łączniczki. Inne walczyły o to, by przeżyć, chroniły siebie, swoje dzieci.  Choć Powstanie poniosło klęskę, one wygrały – przeżyły. 
„Dziewczyny z Powstania” ukazują zryw mieszkańców stolicy z innej, bo kobiecej perspektywy. Bohaterki opisują, jak zmieniło się ich życie w ciągu sześćdziesięciu trzech dni walk. Opowieści o walkach, śmierci przeplatają się z tymi o modzie, randkach, miłości, powstańczych ślubach. Wspomnienia są przejmujące, intymne, pełne wzruszeń. Ich dopełnienie stanowią zdjęcia z prywatnego archiwum kobiet. Fotografie przedstawiają zarówno chwile rodzinnego szczęścia, jak i ruiny zniszczonego miasta. 
Książka prezentuje różne punkty widzenia, różne oceny i opinie. Pomaga zrozumieć, dlaczego siedemdziesiąt jeden lat temu Warszawiacy chwycili za broń. Ściska za serce i budzi jeszcze większy szacunek dla bohaterów. I bohaterek.  

wydawnictwo: ZNAK (http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4614,Dziewczyny-z-Powstania)
liczba stron: 320
zakupiona w wydawnictwie


2 thoughts on “„Dziewczyny z powstania” – Anna Herbich”

  1. Pochłonęłam w kilka godzin. To było coś nowego, Powstanie Warszawskie z perspektywy kobiet dotąd nie było pokazywane.

Comments are closed.