„Mama w wielkim mieście” – Kasia Olubińska

mama w wielkim mieście 3d

Katarzyna Olubińska, Mama w wielkim mieście, Wydawnictwo WAM 2024. 

Tekst powstał w ramach współpracy reklamowej z Wydawcą. 

To moje kolejne spotkanie z Kasią Olubińską – dziennikarką, pisarką, żoną i matką. To moje kolejne TAK dla zaproszenia do jej codzienności. Tak niedawno poznawałyśmy Boga w wielkim mieście, kobiety. Szukałyśmy szczęścia i budowałyśmy dom – taki na skale, jak w mojej powieści. Dziś Kasia Olubińska wraz ze znanymi i lubianymi mamami z pierwszych postów na Instagramie (wszak o pierwszych stronach gazet dziś mało kto mówi) zaprasza mnie do świata macierzyństwa.

Gdy rodzi się dziecko, rodzi się też mama. A wiele osób, podobno, przegapia ten moment. Piszę podobno, ponieważ nie jestem mamą. Jeszcze. Mam nadzieję, że doświadczę kiedyś tej miłości. Pięknej i wymagającej. Wypełnionej uśmiechem i zmęczeniem równocześnie. Małymi kroczkami i wielkimi skokami. Miłości, którą kołysze się w rytm kołysanki i tuli do serca w dowolnym momencie dnia. I nocy. Choć czy nad mamą zachodzi kiedyś słońce…? 

Ta książka jest bardzo potrzebna. Bo jest prawdziwa. Pełna emocji, wręcz intymności. Mam wrażenie, że współczesny obraz macierzyństwa to dla wielu dziewczyn i kobiet kadry z instagrama – modne ciuszki, gadżety, uśmiechnięte matki, zawsze z makijażem i gorącą kawą. Później, kiedy mamy zderzają się z rzeczywistością, kiedy w kobiecie rodzi się mama, rodzi się też poczucie, że robi coś nie tak, że jest niewystarczające. Bo przecież tamta to, ta oczekuje tego… Rodzi się w kobietach przekonanie, że nie mają prawa do zmęczenia, łez i proszenia o pomoc, skoro w social mediach tego nie widać. Zapominamy, że posty często są dalekie od życia. Ich treść układają algorytmy i oczekiwania, a nie życie i mały człowiek, którego kształtują słowa “miłość”, „obecność”, “mama” i “tata” 

“Mama w wielkim mieście” to zbiór felietonów Kasi Olubińskiej i wywiady ze znanymi mamami. Rozmowy i wspomnienia bez lukru. Rozmowy i wspomnienia, w których słowa “miłość”, “cud”, “upragnione dziecko” przeplatają się z “płakałam”, “nie miałam czasu zjeść”, „byłam bezsilna”,  “czułam, że nie jestem dobrą mamą”. Ta książka to zaproszenie do wielkiego miasta prawdy. Miasta, w którym nie ma miejsca na wstyd. Miasta, w którym szczerze opowiada się o samotności w tłumie babć, ciotek i sąsiadek, mówi o zmęczeniu, o niewyspaniu, o zimnej kawie i o trudnej umiejętności proszenia o pomoc. Wreszcie miasta, w którym doświadcza się niewyobrażalnej miłości. Cudu miłości. 

Rozmówczyniami Kasi Olubińskiej są: Anna Czartoryska-Niemczycka, Dominika Gwit-Dunaszewska, Klaudia Halejcio, Monika z „Dzieciaki Cudaki”, Magdalena Lamparska, Kamila Szczawińska. Panie dzielą się swoimi wspomnieniami – pełnymi miłości, uśmiechu, humoru, ale i trudów oraz intymności. 

Na koniec zostawiam Wam modlitwę, którą z czytelnikami dzieli się Kasia. Chcę ją kiedyś pamiętać. I wcielać w moje matczyne życie.

„Mama w wielkim mieście” Kasi Olubińskiej – kto powinien sięgnąć po tę książkę?

  • Czytelniczki bloga i pozostałych publikacji Autorki
  • Fanki jej rozmówczyń
  • Matki
  • Kobiety planujące macierzyństwo
  • Boskie Kobiety