„W imię miłości” – Katarzyna Michalak


Katarzyna Michalak, W imię miłości, Wydawnictwo Mazowieckie 2019.
#MamaDropsaCzyta
Seria: Trylogia Jabłoniowa

Bo miłość matki do dziecka jest bezcenna…

Bohaterką drugiego tomu serii jest dziesięcioletnia Ania Kraska, śliczna dziewczynka o rudych włosach i zielonych oczach pełnych bólu i smutku. Bohaterkę poznajemy w chwili, gdy na stacji kolejowej czeka na dziadka Edwarda Jabłońskiego, właściciela Jabłoniowego Wzgórza. Była pewna, że nikt tu na nią nie będzie czekać. Gdy była bardzo mała, obie z mamą zostały wyrzucone przez dziadka. Ale Ania już teraz nie pozwoli dziadkowi odprawić się z kwitkiem, bo nie pozwoli się zamknąć w domu dziecka. Nadzieja – ta jedyna, która jej towarzyszyła, dawała siłę, by walczyć o to, co dla niej najcenniejsze. I jeszcze słowa chorej mamy, że „ludzie są dobrzy, świat piękny, a życie ciekawe”. Po drodze do dziadka spotkała nieznajomego mężczyznę, któremu opowiedziała, dlaczego sytuacja zmusiła ją do spędzenia wakacji właśnie na Jabłoniowym Wzgórzu. Ned Starski zaopiekował się dziewczynką, bowiem też zmierzał do jej dziadka w sprawie ogłoszenia o pracę w stajni.

Jabłoniowe Wzgórze okazało się starą, rozległą posiadłością. był to zadbany dwór o pięknym, czterospadzistym dachu z szarego łupka z szeregiem mansardowych okienek na poddaszu. Ściany parteru były białe, ganek szeroki, z portykiem wspartym na czterech kolumnach, a po obu jego stronach znajdowały się okna ze szprosami i szeroko otwartymi okiennicami w kolorze ciemnego brązu. Dwór sprawiał wrażenie pięknej, solidnej budowli, która przetrwała wiele i zniesie jeszcze więcej.

Smutna dziewczynka w towarzystwie samotności nie do udźwignięcia i zgorzkniały, surowy, nieprzystępny i niezdolny do wyższych uczuć dziadek – czy znajdą drogę do siebie? Czy połączy ich tajemnica z przeszłości, o której on chciałby zapomnieć, ale ona uparcie do niego powraca po latach?

Ogromnie poruszył mnie los bezradnej Ani, która opiekowała się ciężko chorą mamą, podczas gdy sama potrzebowała opieki, przytulenia, miłości. W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci nigdy się nie poddają, więc rezolutna dziewczynka radziła sobie, aby uzbierać potrzebne pieniądze na jedzenie i leki. Mama nigdy nie była dla niej ciężarem tylko najukochańszą istotą na świecie. Podczas gdy mam była w szpitalu, ona u dziadka nabierze potrzebnych sił do dalszej opieki nad mamą. czy pojawienie się Ani na Jabłoniowym Wzgórzu zmieniło bohaterów? Jakie kroki ratowania Małgorzaty podjął Edward? Podczas wakacji we dworze pojawiła się Marlena, bratanica Edwarda oraz Weronika, dziennikarka. W jaki sposób ich pojawienie się w Koniecdrodze, baśniowej krainie, wpłynęło na życie bohaterów? Oj dzieje się tu, dzieje… 

Akcja powieści obfituje w wiele zaskakujących zwrotów, które targają nami, wywołując całą gamę emocji. Jak pięknie potrafi pisać Autorka o emocjach! „W imię miłości” to niezwykle poruszająca powieść o tym, jakie wartości w życiu człowieka są najważniejsze – szczęście, marzenia, miłość i jej różne oblicza. Pokazuje nam też, do jakich czynów zdolny jest człowiek w imię miłości, a do jakich jej pozbawiony, wyzuty z wyższych uczuć, pełen złości, zazdrości a raczej zawiści i chęci zemsty. Tylko miłość bowiem daje nam szczęście, radość , spokój w sercu. Jakże piękna i wyciskająca morze łez jest historia miłości małego dziecka do matki, które tak szybko musiało dorosnąć, zapomnieć o beztroskim dzieciństwie, by prowadzić nierówną walkę o życie ciężko chorej matki i swoje. Ania nigdy się nie poddawała i swoją osobowością potrafiła diametralnie odmienić życie bohaterów na Jabłoniowym Wzgórzu. Warto się więc zatrzymać z tą niezwykłą książką w ręku, poświęcić czas na lekturę, aby uświadomić sobie, jak wielką siłą jest miłość i jak cenne jest ludzkie życie. Jako fanka twórczości Kasi Michalak pochłonęłam tę książkę, wylewając wiele łez.